Read Just Kids – Jsou to jen děti by Patti Smith Free Online


Ebook Just Kids – Jsou to jen děti by Patti Smith read! Book Title: Just Kids – Jsou to jen děti
The author of the book: Patti Smith
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 465 KB
Edition: Dokořán
Date of issue: 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Just Kids – Jsou to jen děti:

V roce 1967 opustila jedenadvacetiletá Patti Smith domov a odjela do New Yorku, aby se stala umělkyní nebo aspoň milenkou umělce. Podařilo se jí obojí, i když cesta ke slávě rockové zpěvačky byla dlouhá a trnitá. Umělec, který se stal mužem jejího života, se jmenoval Robert Mapplethorpe, byl talentovaným výtvarníkem a fotografem. Vzpomínky Patti Smith začínají v době, kdy zdaleka nebyli slavnými osobnostmi, ale „jenom dětmi“, pro které však umění bylo vším. Robert Mapplethorpe zemřel v roce 1989 na AIDS a Patti Smith mu krátce předtím slíbila, že napíše o jejich intenzivním a komplikovaném životě knihu. Výsledek patří k tomu nejlepšímu, co kdy v oblasti rockových memoárů vzniklo.

Read Ebooks by Patti SmithRead information about the author

Ebook Just Kids – Jsou to jen děti read Online! PATTI SMITH is a writer, performer, and visual artist. She gained recognition in the 1970s for her revolutionary merging of poetry and rock. She has released twelve albums, including Horses, which has been hailed as one of the top one hundred albums of all time by Rolling Stone.

Smith had her first exhibit of drawings at the Gotham Book Mart in 1973 and has been represented by the Robert Miller Gallery since 1978. Her books include Just Kids, winner of the National Book Award in 2010, Wītt, Babel, Woolgathering, The Coral Sea, and Auguries of Innocence.

In 2005, the French Ministry of Culture awarded Smith the title of Commandeur des Arts et des Lettres, the highest honor given to an artist by the French Republic. She was inducted into the Rock and Roll Hall of Fame in 2007.

Smith married the musician Fred Sonic Smith in Detroit in 1980. They had a son, Jackson, and a daughter, Jesse. Smith resides in New York City.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Just Kids – Jsou to jen děti
Read EBOOK Just Kids – Jsou to jen děti by Patti Smith Online free

Download PDF: just-kids-jsou-to-jen-dti.pdf Just Kids – Jsou to jen děti PDF