Read Her Kadın Gibi by Sigrid Undset Free Online


Ebook Her Kadın Gibi by Sigrid Undset read! Book Title: Her Kadın Gibi
The author of the book: Sigrid Undset
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 37.66 MB
Edition: Elips Kitapları
Date of issue: 2007
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Her Kadın Gibi:

Sigrid Undset'in sade bir üslupla kaleme aldığı, XX. yüzyıl dünya edebiyatının şaheserlerinden biri olan ve 1928 Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Her Kadın Gibi bütün dillere çevrilerek okuyucuyla buluşmuştur. Hiç unutulmayacak hassas ve içli bir kadın olan Kristin Lavransdatter'in, yani bir kadının romanı... Erlend'e duyduğu büyük aşkla, bazen renkleri silinmiş bir gökkuşağı, bazen meydan okuyan bir savaşçı, bazen de kendini suyun salınışına bırakan bir yosun parçası Kristin. Acıları, umutları, çocukları, ilişkileri ve bütün bunlardan örülü hayatı içinde verdiği, gücünü bir tek sevgi ve aşktan alan zor mücadelesi...

Read Ebooks by Sigrid UndsetRead information about the author

Ebook Her Kadın Gibi read Online! Undset was born in Kalundborg, Denmark, but her family moved to Norway when she was two years old. In 1924, she converted to Catholicism and became a lay Dominican. She fled Norway in 1940 because of her opposition to Nazi Germany and the German occupation, but returned after the end of World War II in 1945.

Sigrid Undset received the Nobel Prize for Literature in 1928. Most of the praise was for her medieval novels including the trilogy about Kristin Lavransdatter. This trilogy has been translated into more than 80 languages and is among the world’s most read novels.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Her Kadın Gibi
Read EBOOK Her Kadın Gibi by Sigrid Undset Online free

Download PDF: her-kadn-gibi.pdf Her Kadın Gibi PDF