Read Jak myslí Steve Jobs by Leander Kahney Free Online


Ebook Jak myslí Steve Jobs by Leander Kahney read! Book Title: Jak myslí Steve Jobs
The author of the book: Leander Kahney
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 6.85 MB
Edition: Computer Press
Date of issue: March 2009
ISBN: No data
ISBN 13: No data

Read full description of the books Jak myslí Steve Jobs:

Kniha Jak myslí Steve Jobs je průřezem kultu osobnosti, jenž Jobse obklopuje. Leander Kahney v knize odhaluje tajemství jeho neuvěřitelných výsledků. Odkrývá Jobsovo skutečné já – ne jeho srdce nebo jeho známý temperament, ale jeho mysl. Takže, jak skutečně Jobs myslí? Co se odehrává v jeho mozku? Podle Leandera Kahneyho, který se Jobsovi věnuje od počátku 90. let minulého století, jde o neskutečně rozporuplnou osobnost.

Kahney rozkrývá principy, jimiž se Jobs řídí, když do prodeje uvolňuje přelomové produkty, které až fanaticky přitahují loajální zákazníky. Zároveň odhaluje jeho práci při řízení světově nejvlivnějších obchodních značek, jako je iPod, iMac, iPhone a jiných.

Výsledkem je tato unikátní kniha, která je částečně biografií a částečně manažerskou příručkou. Kniha poskytuje pohled do útrob Jobsova mozku a možná vás naučí něco o tom, jak vytvořit váš vlastní kult inovací.

Read Ebooks by Leander KahneyRead information about the author

Ebook Jak myslí Steve Jobs read Online! Leander Kahney is managing editor, formerly a senior reporter at Wired News, the online sister publication of Wired. He is the author of The Cult of Mac , Cult of iPod and Inside Steve's Brain. Kahney is best known for his popular blog, Cult of Mac (The Cult of Mac Blog). As a prominent writer on Apple- and Mac-related topics, Kahney was once theorized (incorrectly) to be the identity of Fake Steve Jobs.

Leander has worked for many other publications, including: MacWeek, as a senior reporter, Scientific American, The Observer and The Guardian in London. Working as a newspaper reporter in the UK, he covered amongst other things, the war in former Yugoslavia.

According to Gawker.com, Leander Kahney has been laid off from Wired.COM.

He is currently living in San Francisco, California and is a father of four.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Jak myslí Steve Jobs
Read EBOOK Jak myslí Steve Jobs by Leander Kahney Online free

Download PDF: jak-mysl-steve-jobs.pdf Jak myslí Steve Jobs PDF